کتابخوان الکترونیکی چیست؟

ایبوک ریدر یا کتابخوان الکترونیک چیست؟

ایبوک ریدر یا کتاب خوان دیجیتال وسیله ای برای خواندن آسان کتابهای الکترونیکی می باشد .در واقع کتابخوان الکترونیکی یک روش تازه است که به شما این اجازه را می دهد تا کتاب های مورد علاقه , روزنامه ها و یا مجلات خود را همیشه و هر کجا همراه داشته باشید.

شما با استفاده از کتابخوان الکترونیکی این امکان را پیدا می کنید تا صدها کتاب را همیشه با خود حمل کرده و در هر لحظه که لازم دیدید با استفاده از جستجوگر قدرتمند , به اطلاعات و محتوای شخصی خود دسترسی پیدا کنید. همچنین امکان دسترسی سریع به دیکشنری و امکان استفاده از سایتهای ویکی پدیا و گوگل (فقط با لمس یک کلمه) وجستجو در آنها یادگیری شما را چندین برابر خواهد کرد.

از جهتی دیگر با توجه به گسترش انتشار کتابهای الکترونیکی به دلیل زمینه نگهداری و آرشیو آسانتر بدون اشغال فضای فیزیکی و همچنین سرعت بالای تهیه کتابها و مجلات بین المللی و محلی از طریق شبکه جهانی اینترنت و یا کتابخانه های مجازی در داخل شبکه های داخلی کتابخانه ها این دستگاه به یکی از پر طرفدارترین ابزارهای مطالعه تبدیل گشته است که در بین علاقه مندان به مطالعه و کتابخوانی محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است.

چرا از ایبوک ریدر استفاده کنیم و تفاوت ایبوک ریدر با تبلت در چیست؟

تفاوت اصلی ایبوک ریدرها یا کتابخوان های الکترونیکی با تبلت ها در نوع نمایشگر منحصر به فرد آنهاست. نمایشگر این دستگاه ها اکثراً دارای تکنولوژی جوهر الکترونیک میباشد که دقیقا صفحه کاغذ واقعی را شبیه سازی میکند. این نوع نمایشگر به شما امکان مطالعه طولانی مدت (بدون خستگی چشم) حتی زیر نور آفتاب را خواهد داد.به لطف نمایشگر جوهر الکترونیکی این نوع دستگاه ها , باز تاب نور نزدیک به صفر است بنابراین در زمان مطالعه مطالب ، سایه تصویر محیط و یا خود کاربر در نمایشگر بازتاب پیدا نخواهد کرد.از طرفی در مدل هایی که دارای نمایشگر لمسی هستند امکان ورق زدن کتاب با لمس صفحه دقیقا مثل یک کتاب واقعی میسر شده است.

یکی دیگر از تفاوتهای قابل توجه این دستگاه با تبلت در وزن سبک و مصرف پایین باتری می باشد .بسته به مدل دستگاه , کتابخوان های الکترونیکی میتوانند تا ۲ ماه و یا حتی بیشتر شارژ خود را نگه دارند یا حدود ۶۵۰۰ برگ کتاب را ورق بزنند که در مقایسه با تبلت (در بهترین شرایط در حدود ۱۰ساعت شارژ) مدت زمان قابل توجهی میباشد.

همچنین وزن کم این نوع دستگاه ها (حدود ۲۰۰ گرم) در مقایسه با تبلت ها (حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرم), نگه داشتن آن را برای مدت های طولانی آسانتر میکند و کاربر میتواند ساعتهای زیادی  بدون خسته شدن دست از آن استفاده نماید .

برخی قابلیت های کتابخوان های الکترونیکی :   

امکان  لایت کردن قسمتی از متن

امکان یادداشت گذاری روی متن

امکان تغییرسایز و فونت

امکان تغییر در فاصله خطوط

امکان علامتگذاری یک صفحه

امکان حذف حاشیه اطراف متن

امکان اتصال به اینترنت و دانلود مستقیم کتاب

امکان جستجوی سریع در متن یا روی اینترنت

قابلیت استفاده به صورت عمودی و افقی

قابلیت افزایش حافظه – کارت حافظه یا حافظه ابری

دیکشنری داخلی با قابلت استفاده حین کتاب خواندن

 

منبع